PŮDNÍ BYT S ČERNÝM BOXEM

PŮDNÍ BYT S ČERNÝM BOXEM

Architekti: Martin Gaberle, Bořek Peška, Lucie Roubalová
Klient: Soukromý
Místo: Praha 8
Stupeň: Realizace 2021
Fotografie: Tomáš Slavík
Truhlářské práce: Zlatý řez s.r.o.

Jsme na půdě bytového domu ze 30. let v Praze Libni. V 90. letech do ní byl vestavěný mezonetový byt. Nabízel více užitné plochy a pokojů, než majitel potřeboval, ale chyběla v něm radost z půdního prostoru. Tu jsme dostali úkolem najít.

Využili jsme hlavní kvality podkroví, jeho výšku. Obývacího pokoj s velkou knihovnou otevíráme přes dvě podlaží. Do těžiště prostoru vkládáme černý box, srdce bytu, které skrývá provozní zázemí, slouží jako schodiště s lávkou do patra a vpouští světlo do jinak tmavé předsíně. Zjednodušili jsme tím původní dispozici bez nutnosti velkých stavebních úprav.

Ve spodní úrovni mezonetového bytu je jeho společenská část. Obývací pokoj a kuchyně s ostrovem tvoří jeden otevřený prostor. Mezi nosné sloupy uprostřed dispozice jsme umístili promítací plátno. Kuchyně s ostrovem má úložné prostory skryté v černém boxu. Patro bytu je soukromé. Ložnice a koupelna jsou přes otevřený obytný prostor spojené černou lávkou. Z ložnice je francouzskými okny výstup na střešní terasu.

Materiály redukujeme na olejovanou dýhu černého boxu, dubovou lamelovou podlahu a teracový obklad kuchyně a koupelen. Ostatní nábytek je v bílém odstínu stejně jako malba stěn. Dřevěný krov i ocelovou konstrukci sloupů v obývacím pokoji odhalujeme v původní syrové podobě. Strohé linky osvětlení podtrhují geometrii prostoru a nechávají vyniknout skleněným lustrům v otevřeném prostoru.

V závěru realizace došlo ke změnám v osobním životě investora a s tím přišel požadavek na snížení nákladů. V dílčích detailech jsme hledali úsporná řešení tak, aby nenarušila dojem z celku. Odvážnou koncepci návrhu se podařilo zachovat.

FOLLOW US
facebook_Komon_Website instagram__Komon_Website