DŮM V ÚJEZDU

DŮM V ÚJEZDU

Architekti: Martin Gaberle, Bořek Peška, Lucie Roubalová
Klient: Soukromý
Místo: Újezd
Stupeň: Studie 2020

Dům v Újezdu je běžný venkovský dům s dlouhou jednotraktovou dispozicí stojící v malé obci Újezd ve Středních Čechách. Strukturou jde o lánovou vesnici, kde se domy obrací štítem směrem k hlavní cestě a v prodloužení domu následují humna a pole. Všechny domy, stejně jako ten náš, stojí na hranici pozemku směrem k sousedovi i k ulici, se kterou komunikují okny ze světnice.

Nejde o výjimečně starý ani historicky cenný dům. Přesto má pro investora hodnotu a autenticitu, kterou novostavba nenabízí. Rozhodli jsme se společně pro náročnější cestu rekonstrukce. Upravujeme, přestavujeme a bouráme, abychom domu vdechli nový život. Z původně hospodářského stavení k polím za humny bude dům pro odpočinek a setkávání širší rodiny.

Původní uspořádání domu mělo obytnou světnici směrem k ulici. S novým rekreačním využitím posouváme těžiště domu, převýšenou obytnou místnost, dále do zahrady s přímým vstupem na dlážděné zápraží. Na obytnou místnost navazuje zimní zahrada, prostor na rozhraní mezi vnitřkem a venkem vzniklý v místě původního chléva. V podkroví přibudou vestavěné pokoje. Hlavní ložnice bude v místě původní světnice směrem do ulice.

FOLLOW US
facebook_Komon_Website instagram__Komon_Website