BYT VILA BIANCA

BYT VILA BIANCA

Architekti: Martin Gaberle, Jana Drtinová, Lucie Roubalová
Klient: Soukromý
Místo: Praha 6
Stupeň: Realizace 2023
Fotografie: Alex Shoots Buildings
Truhlářské práce: Zlatý řez
Stavební práce: Karlova firma
Dveře: Bdoors
Obklady: Bruno Paul, Kámencentrum
Podlahy: Princ parket

Historická vila Bianca navržená v letech 1910-11 architektem Janem Kotěrou prošla od svého vzniku mnoha úpravami. Tou poslední byla radikální přestavba dokončená v roce 2003 podle projektu nizozemského architekta Ericka van Egeraata. Vnější vzhled vily byl navrácen do podoby inspirované původním návrhem Jana Kotěry, ale interiér, v kontrastu s historickým vnějším vzhledem, odpovídal době vzniku na přelomu milénia. Žádné dobové prvky se nezachovaly. Uvnitř bytu připomínaly skutečnost, že se nacházíte v modernistické vile z počátku 20. století, pouze repliky špaletových oken.

Navrhujeme nový interiér do historické vily. Hledáme vztah interiéru a domu, chceme obnovit dialog s historií. Ryze současný přístup k návrhu bez dekorativních a historizujících detailů kombinujeme s výběrem materiálů a solitérního nábytku, které odkazují k době vzniku vily.

Tmavě olejovaný dub na parketových podlahách i nábytku a akcenty z přírodní mosazi budou s časem získávat přirozenou patinu. Sádrové stěrky na stěnách mají matný bílý nátěr jednotný s lakem dveří a lakem vestavěného nábytku. Necháváme tím vyniknout hru světla a stínu. V koupelnách kombinujeme nepravidelně tvarované obklady s jemnou kresbou mramoru na podlaze. Vášeň investorů pro sklo se odráží v množství zrcadel, skleněných svítidlech i dlouhém parapetu v obývacím pokoji navrženém jako sokl pro výstavu skleněných objektů.

Byt jsme bez zásahu do nosných konstrukcí upravili tak, aby odpovídal současným potřebám rodinného života. Kuchyň se přesunula do jednoho společného jižně orientovaného prostoru s jídelnou a obývacím pokojem. V bytě tak vznikla samostatná pracovna s možností přespání. Ložnice v severní části bytu má oddělený prostor šatny s umyvadlem a vlastní koupelnu s výstupem na balkon. Halu uprostřed bytu jsme prosvětlili denním světlem z okolních místností.

FOLLOW US
facebook_Komon_Website instagram__Komon_Website